Ovogodišnji dobitnici ‘Dobrog mora’ su Leon Bjelokosić, Miro Crnčević, Pero Đuraš, Petar Kunić, Nedjeljko Margaretić, Zlatko Matijević, Marija Masar, Katija Pilaš, Ane Vićan i Marija Zec. Dodijeljene su i jubilarne nagrade pomorcima i radnicima Atlantske plovidbe koji su ove godine navršili 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 i 45 godina rada u Atlantskoj plovidbi. Uz dobitnike jubilarnih nagrada, zlatnik Atlantske plovidbe uručen je pomorcima i radnicima Društva koji krajem godine odlaze u mirovinu, a riječ je o Baldu Vuličeviću, Baldu Denderu, Ivici Joviću, Antunu Mihoviću, Milanu Miletiću, Petru Puhjeri, Željku Račiću, Desimiru Surjanu, Arsenu Madiru, Ivici Zupčiću, Zlatku Tončiću, Josipu Gregušu i Ani Jemin.
-Svake godine se sa zadovoljstvom podsjetimo zašto je baš 15. prosinca određen kao ‘Dan Atlantske plovidbe’. To je datum kad je 1955. godine Atlantska plovidba preuzela svoj prvi brod: BANIJU (bivši m/b Sveti Vlaho) koji je tog dana predan Atlantskoj plovidbi u Rijeci. Od primopredaje tog prvog broda, u floti Atlantske plovidbe su plovili brojni brodovi, tisuće pomoraca – ponajviše iz Dubrovnika – i na tim brodovima pronašli su egzistenciju za sebe i svoje obitelji, a tako je i danas, 62 godinu nakon tog prvijenca u floti. Svi oni koji su plovili na našim brodovima, kao i oni koji su radili na drugim poslovima su svojim marljivim i vjernim radom dali najvažniji doprinos u izgradnji firme i svima njima pripada najveća zasluga što je Atlantska plovidba dočekala 62. obljetnicu osnivanja sa modernom flotom. Na temeljima takvog rada i tradicije nastavit će raditi i današnje generacije kako bi se višestoljetna tradicija, iskustvo i znanje prenosilo i dalje i kako bi novi uzrasti imali mogućnost rada i napredovanja – navodi u priopćenju za medije član Uprave i tajnik Društva Ivica Šurković.
Treba spomenuti i kako je već drugu godinu za redom Atlantskoj plovidbi dodijeljena nagrada Zagrebačke burze za ‘Dionicu s najvećim porastom cijena’. U ime Društva nagradu je primio Vicenco Jerković, član Uprave za financije uz izjavu:
-Izuzetno nam je zadovoljstvo ponovno primiti ovo vrijedno priznanje. Našu viziju odgovornog i predanog rada na zadovoljstvo svih naših radnika i dioničara nastavljamo i u godinama koje su pred nama, a na valu pozitivnog trenda koji je započeo u 2017. godini nadamo se još boljim rezultatima u budućnosti.
www.dulist.hr
ana 13. prosinca 2017. održana je u prostorijama HUB Mare Nostrum 82. sjednica Skupštine Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, na kojoj su, uz članove Skupštine, kao gosti nazočiligđa Maja Markovčić Kostelac, državna tajnica i g. Siniša Orlić, pomoćnik ministra Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.
Na sjednici se raspravljalo o stanju nabrodarskom tržištu, članstvu u European community shipowners’ associations (ECSA) i pregovorima sa Sindikatom pomoraca Hrvatske oko Nacionalnog kolektivnog ugovora za hrvatske pomorce na brodovima u međunarodnoj plovidbi.
V. d. ravnatelja je nazočnima podnio Izvještaj o radu u 2017. godini te predložio Program rada za 2018. godinu i Financijski plan za 2018. godinu, koji su jednoglasno usvojeni.
"Ministarstvo priprema važan paket zakona koji će biti na dnevnom redu sljedeće godine: novi zakon o lučkim kapetanijama, zakon o pomorskom dobru i pomorskim lukama te izmjene pomorskog zakona. Kad je riječ o proračunu, čak je 850 milijuna kuna osigurano u 2018. godini u državnom proračunu za pomorstvo. Svakim danom moramo predano raditi da potencijal pomorskog gospodarstva bude jedan od zamašnjaka gospodarskog rasta", rekao je u uvodnim riječima premijer Plenković.
Župan Zlatko Komadina istaknuo je uvjerenje kako Kvarner nije slučajno izabran za mjesto održavanja Konferencije budući da je Kvaner nacionalno pomorsko središte kada gledamo naša tri brodogradilišta, kada gledamo glavnu hrvatsku luku Rijeka, a i kada gledamo da je tu i sjedište nacionalnog putničkog brodara.
"Tu je i puno drugih infrastrukturnih, energetskih i prometnih projekata i objekata. Neke od njih smo izgradili, a neke vjerujem da ćemo u narednoj perspektivi i narednom desetljeću izgraditi jer prometni pravac nisu samo luka i terminal, prometni pravac nije samo brodar, prometni pravac su i željeznica i cesta, svi vidovi prometa i naravno logistički centri", rekao je Komadina osvrnuvši se na činjenicu da se upravo na prostoru Primorsko-goranske županije nalaze najveće industrijske zone Kukuljanovo kao i nove poslovne zone, Miklavija u Općini Matulji.
Zaključno Komadina je pojasnio: "Naša je geostrateška perspektiva već znana desetljećima i mislim da smo je dužni kao država i kao lokalna zajednica iskoristiti i valorizirati taj prometni pravac što prije. Upravo smo ovih dana potpisali s kolegama iz Like i Istarske Glavni plan razvoja prometa regije Sjeverni Jadran kako bi što prije definirali priključenje naših prometnih pravaca na mrežu TEN-T koridora kao Jadransko-jonsku priču sve dole do Dubrovnika, prema Grčkoj. Naravno, a ono što je nama najvažnije, kako bi što realizirali plan za modernu željeznicu kako bi skinuli sutradan što više kamiona sa cesta te kako bi u smislu ekologije, ali i prometne funkcionalnosti učili konkurentnijim naš prometni pravac na koridoru Vb", rekao je župan.
Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković izrazio je posebno zadovoljstvo što se prvi Dani hrvatskog pomorstva i unutarnje plovidbe događaju upravo u Primorsko-goranskoj županiji, Rijeci i Opatiji. Osvrnuo se na jučerašnju proslavu 70. obljetnice postojanja Jadrolinije, rekavši da je održivi rast i konkurentnost pomorskog gospodarstva prioritet ove Vlade i ministarstva mora, prometa i infrastrukture.
"U tom pogledu na osnovama stabilnog socijalnog partnerstva u pripremi je reforma tri temeljna zakonodavna stupa hrvatskog pomorstva. To je Zakon o lučkim kapetanijama, Pomorski zakonik i jedan od najvažnijih zakona, i izazova našega Ministarstva, Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama. Ovim zakonodavnim paketom namjera nam je ostvariti 6 osnovnih ciljeva: poboljšati životne i radne uvjete pomoraca, i unaprijediti konkurentnost hrvatskih pomoraca koji su oduvijek bili cijenjeni po njihovoj stručnosti na međunarodnom tržištu rada, osigurati brz oporavak i daljnji razvoj hrvatske brodogradnje, stvoriti konkurentna lučki sustav kao dio prepoznatljivog hrvatskog prometnog pravca ka Srednjoj Europi, omogućiti novi zamah u razvoju nautičkog turizma, kroz povećanje ulaganja u priobalno i otočno gospodarstvo uređenjem sustava upravljanja pomorskim dobrom, ukloniti sve administrativne barijere u pomorstvu te modernizirati i ojačati sustav lučkih kapetanija kao okosnice hrvatske pomorske uprave te održati naše more sigurnim i sačuvati ga za generacije koje dolaze", rekao je ministar.
Također je istaknuo je da je u 2017. godini osiguran iznos od 306 milijuna kuna za provedbu projekata razvoja hrvatskih luka, dodavši da je "50 milijuna kuna dodijeljeno za projekte proširenja kapaciteta riječke luke i željezničke infrastrukture neophodne za razvoj teretnog prometa iz Instrumenta za povezivanje Europe."
Izvor: http://www.pgz.hr
Prema podacima koje je na susretu s novinarima iznio predsjednik Uprave Jadrolinije David Sopta, u međunarodnom prometu je tijekom 11 mjeseci prevezeno 200.000 putnika i 46.000 vozila, a na lokalnim linijama 11,6 milijuna putnika i 2,8 milijuna vozila. Do kraja godine očekuje se 12 milijuna putnika.
Obljetnicu je Jadrolinija dočekala s flotom od 50 brodova ukupnog kapaciteta 27.495 putnika i 3.824 vozila. Tri su trajekta s kabinama za međunarodne linije, 34 trajekta za lokalne linije, 9 brzih plovila te 4 klasična broda.
Riječki brodar održava 34 linije u domaćem prometu i 4 međunarodne linije te prevozi 80 posto putnika i vozila na hrvatskom dijelu Jadrana. Zapošljava 1.700 radnika od kojih 75 posto pomoraca.
Brodovi tijekom ljetne sezone obavljaju više od 600 polazaka na dan, a zimi se posvećuju povezivanju otoka i otočnog stanovništva s kopnom.
Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture organizira Dane hrvatskog pomorstva i unutarnje plovidbe, konferenciju o pomorstvu i unutarnjoj plovidbi – vizija razvoja, koji će se održati od 5. do 7. prosinca 2017. godine u Rijeci i Opatiji.
Prva | Prethodna | 141 do 145 od 248 događanja | Sljedeća | Zadnja |
Povodom održavanja Financijske komisije Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, članovi, predsjednik i ravnateljica Udruge sastali su se na regularnom sastanku 16. svibnja 2024. godine u Zagrebu.
Na sastanku se raspravljene sve aktualne teme iz područja financiranja brodarstva, od čega posebno:
- pristupanje Republike Hrvatske OECD-u i utjecaj OECD Global Anti-Base Erosion Model Rules (Pillar II) i Direktive (EU) 2022/2523 na nacionalni sustav poreza po tonaži
- rad Vijeća EU na Prijedlogu nove Energy Taxation Direktive i njen možebitni utjecaj na cijenu goriva
- problem dvostrukog oporezivanja u Argentini i Indiji te
- načini financiranja brodarstva.
Kako se 9. svibnja obilježava Dan Europe, ponosni smo što Mare Nostrum kao dio Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA) svakodnevno jača suradnju s drugim članica EU kroz uključenost u pomorske politike EU.
Dana 3. svibnja 2024. godine u prostorijama Jadrolinije, Rijeka, održana je 125. sjednica Skupštine Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum.
Uz predstavnike članica Udruge i voditeljstva Udruge, na sjednici je prisustvovala i gđa Antonia Bebić, pomorski attaché; koja je ispred Republike Hrvatske zadužena za praćenje svih pomorskih file-ova koji se raspravljaju i donose u okviru Vijeća EU, a koja je Udruzi prezentirala sve aktualne teme i zakonodavne akte koji se trenutno raspravljaju u okviru EU kao i pod okriljem Međunarodne pomorske organizacije (IMO).
Čestitamo Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci na 75 godina djelovanja tijekom kojih se s pravom otisnuo na sam vrh visokoškolskih institucija koje odgajaju kadrove iz područja pomorstva u Republici Hrvatskoj.
Kao budući potencijalni poslodavci studenata ovog Fakulteta, članice Mare Nostruma s punom pažnjom prate tijek i razvoj svih studijskih programa na istome.
Ravnateljica Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum zajedno s drugim predstavnicima članica naše Udruge, dana 18. ožujka 2024. godine, sudjelovala je na webinaru kojeg su organizirale Glavna uprava Europske komisije za klimatsku politiku (DG CLIMA) te Europska agencija za pomorsku sigurnost (EMSA).
Dana 5. i 6. ožujka 2024. godine, održana je sjednica Upravnog odbora (Board of Directors) Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA) na kojoj su ispred HUB Mare Nostrum, sudjelovali gđa Ivona Anić Miklec, ravnateljica HUB Mare Nostrum i g. Marko Domijan, predsjednik Skupštine HUB Mare Nostrum.
Zajedno s kolegama iz 21 nacionalnog udruženja brodovlasnika iz država članica EU i Norveške, raspravljali su o svim aktualnim temama iz područja brodarstva kao i prijedlozima novih zakonodavnih akata EU koji se trenutno raspravljaju pod okriljem Vijeća EU i Europskog parlamenta.
Pod novoizabranim vodstvom Nadzornog odbora - g. Nikole Koščice iz Tankerske plovidbe d.d. te uz članove Nadzornog odbora, g. Roberta Banka iz društva Alpha Adriatic d.d. i g. Vicenca Jerkovića iz Atlantske plovidbe d.d. kao i uz prisustvovanje g. Romana Balte, dugogodišnjeg suradnika Udruge iz računovodstva Biro Balta d.o.o. te voditeljstva Udruge, dana 29. veljače 2024. godine u prostorijama Udruge održana je 22. sjednica Nadzornog odbora HUB Mare Nostrum.
Dana 16. veljače 2024. godine, u prostorijama resornog Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, održana je 124. sjednica Skupštine Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, ujedino prva sjednica od dolaska nove ravnateljice u Udrugu.
Cilj sjednice je bio, nakon revidiranja rada Udruge u prethodnom razdoblju, usvojiti Plan rada i Financijski plan za rad Udruge u 2024. godini kao i raspraviti sve aktualne teme vezane za brodarstvo i rad Udruge općenito.
Dana 8. veljače 2024. godine, predstavnici članica naše Udruge kao i ravnateljica Udruge, gđa Ivona Anić Miklec, sudjelovali su na još jednoj u nizu korisnih radionica u organizaciji Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja na temu uvođenja pomorskog prometa u sustav trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Unije (EU ETS) kao i obveze praćenja i izvješćivanja o emisijama iz pomorskog prometa koje predstoje temeljem Uredbe (EU) 2023/957.
Dana 1. siječnja 2024. godine, gospođa Ivona Anić Miklec, preuzela je dužnost ravnateljice Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum. Udruga će pod vodstvom ravnateljice nastaviti biti odgovornim socijalnim partnerom u kolektivnim pregovorima sa sindikatima te će promicati interese hrvatskih brodara pred svim nadležnim tijelima državne uprave i lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i pred nadležnim tijelima na međunarodnoj i EU razini. Udruga će u narednom periodu snažno podržavati svoje članice u digitalnoj i zelenoj tranziciji njihova poslovanja na putu ka održivom brodarstvu. Udruga će raditi na jačanju svog identiteta i suradnje sa srodnim udruženjima kao i osnaživanjem položaja Mare Nostruma pod okriljem njegove europske obitelji – Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA).
Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum organizirala je edukativni Seminar na temu EU ETS 19. prosinca 2023. godine na kojem je glavnu riječ držao g. Dino Kučić, specijalist za nabavu goriva i održiv razvoj - EMS/EnMS manager u Croatia Airlines.
U ponedjeljak, 11. prosinca 2023. u prostorijama Ministarstva mora, prometa i infrastrukture u Zagrebu je održana 123. sjednica Skupštine. Na sjednici je sudjelovalo šest članica Udruge, a gost sjednice bio je Kap. Siniša Orlić.
U četvrtak, 28. rujna 2023. u prostorijama Tankerske Plovidbe u Zadru je održana 120. sjednica Skupštine. Na sjednici je prisustvovalo devet članica Udruge, a gost sjednice bila je predstavnica Agencije za obalni linijski pomorski promet.
Europski pomorski samit održan je u Bruxellesu 19. i 20. rujna 2023. Naglašena je strateška važnost pomorstva i pomoraca za gospodarstvo i sigurnost EU-a budući da se njime prevozi više od 72 % vanjske trgovine EU-a i osigurava opskrba osnovnim dobrima kao što je hrana, energetika, farmaceutika i sirovine. Europski brodski prijevoz čini gotovo 40% svjetske flote. Razgovaralo se o važnim aspektima zelenog prijelaza u brodarstvu, kao što su brodarstvo s niskim i nultim udjelom ugljika, čistim gorivima, inovativnim tehnologijama, dizajnom plovila, kao i o tome kako je adekvatno financiranje brodova ključno za provedbu održivosti i postizanje zelenih prijelaza i klimatskih ciljeva.
Potpisan Kolektivni ugovor za pomorce na brodovima koji obavljaju prijevoz u linijskom obalnom pomorskom prometu
Dana 29. lipnja 2023. godine u prijepodnevnim satima u Rijeci u prostorijama Jadrolinije potpisan je Kolektivni ugovor za pomorce na brodovima koji obavljaju prijevoz u linijskom obalnom pomorskom prometu.
Na svečanom potpisivanju Ugovora nazočni su bili potpredsjednik Vlade RH te ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, predsjednik Uprave Jadrolinije David Sopta, predstavnici Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, predstavnici sindikalnih partnera te ostali cijenjeni uzvanici.
Potpisnici ugovora su Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum, Sindikat pomoraca Hrvatske i Nezavisni sindikat pomoraca putničkih brodova Hrvatske.
U četvrtak, 18. svibnja 2023. u prostorijama Hrvatske gospodarske komore u Puli je održana 118. sjednica Skupštine. Na sjednici je prisustvovalo osam članica Udruge, a gosti sjednice su bili predstavnici Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, Agencije za obalni linijski pomorski promet i Croatia Airlines.
Sastanak s temom „Nadzor brodova Hrvatske državne pripadnosti u stranim lukama od strane inspektora države luke (PSC)“ se održao dana 4. travnja 2023. godine.
Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum je od 1. siječnja 2023. godine postala punopravni član Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA).
Je li moguće unaprijediti i poboljšati pomorski promet te istovremeno pridonijeti smanjenju emisija u području mobilnosti? Put prema održivom trajektnom prijevozu sada može imati koristi od nove i učinkovite web usluge za određivanje povoljne rute broda. To je moguće zahvaljujući projektu GUTTA.