HRVATSKA UDRUGA BRODARA MARE NOSTRUM osnovana je na inicijativu 14 brodarskih društava, pod nazivom Mare Nostrum - Hrvatsko pomorsko brodarsko društvo s ograničenom odgovornošću, dana 5. veljače 1991. godine. Do 2000.godine djelovalo je kao trgovačko društvo kada je preoblikovano u udrugu. Danas Mare Nostrum okuplja dvanaest članica- najznačajnije hrvatske brodare koji upravljaju s 133 brodova, ukupno 1.535.871 GT i 2.428.244 DWT.
Brodarstvo je jedan od najznačajnijh sektora pomorskog gospodarstva, pa je i Udruga prirodan forum za okupljanje „Plavog klastera“, stožerno mjesto za promišljanje i raspravu o svim bitnim pitanjima razvoja brodarstva i s njim povezanih djelatnosti.
Cilj Udruge je stvaranje povoljnih uvjeta poslovanja i promicanje interesa hrvatskih brodara pred nadležnim državnim tijelima, te u suradnji sa srodnim udruženjima, pred tijelima Europske unije. Udruga sudjeluje u izradi nacionalnog zakonodavstva u području pomorstva, te donošenju međunarodnih standarda posebno u okrilju Međunarodne pomorske organizacije- IMO i Međunarode organizacije rada-ILO.
Mare Nostrum kao udruga poslodavaca je odgovoran socijalni partner u pregovorima sa sindikatima i nadležnim državnim tijelima.
Statut Udruge možete preuzeti ovdje.
Pod stavkom ''Statistika'', možete pronaći akutalno stanje flote članica.
Hrvatski registar brodova- verifikator za ocjenjivanje planova praćenja CO2 iz pomorstva
Hrvatski registar brodova od Hrvatske akreditacijske agencije ishodio akreditaciju prema EU 2015/757 i EU 2016/2072 za ocjenjivanje Planova praćenja CO2 iz pomorstva.
Europski pomorski samit održan je u Bruxellesu 19. i 20. rujna 2023. Naglašena je strateška važnost pomorstva i pomoraca za gospodarstvo i sigurnost EU-a budući da se njime prevozi više od 72 % vanjske trgovine EU-a i osigurava opskrba osnovnim dobrima kao što je hrana, energetika, farmaceutika i sirovine. Europski brodski prijevoz čini gotovo 40% svjetske flote. Razgovaralo se o važnim aspektima zelenog prijelaza u brodarstvu, kao što su brodarstvo s niskim i nultim udjelom ugljika, čistim gorivima, inovativnim tehnologijama, dizajnom plovila, kao i o tome kako je adekvatno financiranje brodova ključno za provedbu održivosti i postizanje zelenih prijelaza i klimatskih ciljeva.
Potpisan Kolektivni ugovor za pomorce na brodovima koji obavljaju prijevoz u linijskom obalnom pomorskom prometu
Dana 29. lipnja 2023. godine u prijepodnevnim satima u Rijeci u prostorijama Jadrolinije potpisan je Kolektivni ugovor za pomorce na brodovima koji obavljaju prijevoz u linijskom obalnom pomorskom prometu.
Na svečanom potpisivanju Ugovora nazočni su bili potpredsjednik Vlade RH te ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, predsjednik Uprave Jadrolinije David Sopta, predstavnici Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, predstavnici sindikalnih partnera te ostali cijenjeni uzvanici.
Potpisnici ugovora su Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum, Sindikat pomoraca Hrvatske i Nezavisni sindikat pomoraca putničkih brodova Hrvatske.
U četvrtak, 18. svibnja 2023. u prostorijama Hrvatske gospodarske komore u Puli je održana 118. sjednica Skupštine. Na sjednici je prisustvovalo osam članica Udruge, a gosti sjednice su bili predstavnici Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, Agencije za obalni linijski pomorski promet i Croatia Airlines.
Sastanak s temom „Nadzor brodova Hrvatske državne pripadnosti u stranim lukama od strane inspektora države luke (PSC)“ se održao dana 4. travnja 2023. godine.
Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum je od 1. siječnja 2023. godine postala punopravni član Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA).
Je li moguće unaprijediti i poboljšati pomorski promet te istovremeno pridonijeti smanjenju emisija u području mobilnosti? Put prema održivom trajektnom prijevozu sada može imati koristi od nove i učinkovite web usluge za određivanje povoljne rute broda. To je moguće zahvaljujući projektu GUTTA.