Opis projekta
PSAMIDES povezuje dva kritična sektora plavog rasta: luke i obalni i pomorski turizam, koji u kombinaciji predstavljaju 51% BDV-a, 69% radnih mjesta od ukupne plave ekonomije u EU, snažno koncentrirane na području MED-a.
Važan udio o MED turizmu usmjerava kroz luke i koncentrira se u obalnim područjima. Ipak, posebnost područja MED je konstelacija stotina malih i srednjih luka (SMP) koje plaćaju temeljnu ulogu u artikuliranju obalnog i pomorskog turizma, povezujući zaleđe i zajednice. SMP i povezana turistička industrija ključni su čimbenik konkurentnosti na području MED-a.
Cilj PSAMIDES-a je optimizirati upravljanje SMP-om i upravljanje marinama primjenom inovativnih alata za upravljanje turističkim tokovima, boljim nadzorom troškova, pružanjem više usluga kupcima i poticanjem ekoinovacije luka, smanjujući ekološke negativne vanjske posljedice proizašle iz turističke aktivnosti.
PSAMIDES je izgrađen na dvije osi:
Projektni partneri
Pridruženi partneri
Sažetak proračuna projekta
Izvor sufinanciranja: 2.430.430,29 eur (Stopa sufinanciranja: 85,00%)
Javni doprinos: 364.415,40 eur
Privatni doprinos: 64.484,06 eur
Ukupni doprinos: 428.899,46 eur
UKUPNI PRORAČUN: 2.859.329,75 EUR
U četvrtak, 28. rujna 2023. u prostorijama Tankerske Plovidbe u Zadru je održana 120. sjednica Skupštine. Na sjednici je prisustvovalo devet članica Udruge, a gost sjednice bila je predstavnica Agencije za obalni linijski pomorski promet.
Europski pomorski samit održan je u Bruxellesu 19. i 20. rujna 2023. Naglašena je strateška važnost pomorstva i pomoraca za gospodarstvo i sigurnost EU-a budući da se njime prevozi više od 72 % vanjske trgovine EU-a i osigurava opskrba osnovnim dobrima kao što je hrana, energetika, farmaceutika i sirovine. Europski brodski prijevoz čini gotovo 40% svjetske flote. Razgovaralo se o važnim aspektima zelenog prijelaza u brodarstvu, kao što su brodarstvo s niskim i nultim udjelom ugljika, čistim gorivima, inovativnim tehnologijama, dizajnom plovila, kao i o tome kako je adekvatno financiranje brodova ključno za provedbu održivosti i postizanje zelenih prijelaza i klimatskih ciljeva.
Potpisan Kolektivni ugovor za pomorce na brodovima koji obavljaju prijevoz u linijskom obalnom pomorskom prometu
Dana 29. lipnja 2023. godine u prijepodnevnim satima u Rijeci u prostorijama Jadrolinije potpisan je Kolektivni ugovor za pomorce na brodovima koji obavljaju prijevoz u linijskom obalnom pomorskom prometu.
Na svečanom potpisivanju Ugovora nazočni su bili potpredsjednik Vlade RH te ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, predsjednik Uprave Jadrolinije David Sopta, predstavnici Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, predstavnici sindikalnih partnera te ostali cijenjeni uzvanici.
Potpisnici ugovora su Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum, Sindikat pomoraca Hrvatske i Nezavisni sindikat pomoraca putničkih brodova Hrvatske.
U četvrtak, 18. svibnja 2023. u prostorijama Hrvatske gospodarske komore u Puli je održana 118. sjednica Skupštine. Na sjednici je prisustvovalo osam članica Udruge, a gosti sjednice su bili predstavnici Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, Agencije za obalni linijski pomorski promet i Croatia Airlines.
Sastanak s temom „Nadzor brodova Hrvatske državne pripadnosti u stranim lukama od strane inspektora države luke (PSC)“ se održao dana 4. travnja 2023. godine.
Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum je od 1. siječnja 2023. godine postala punopravni član Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA).
Je li moguće unaprijediti i poboljšati pomorski promet te istovremeno pridonijeti smanjenju emisija u području mobilnosti? Put prema održivom trajektnom prijevozu sada može imati koristi od nove i učinkovite web usluge za određivanje povoljne rute broda. To je moguće zahvaljujući projektu GUTTA.