19 - 20. rujna 2019. u Dubrovniku se održala konferencija pod nazivom: "International and Comparative Maritime Law Conference".
Na konferenciji je sudjelovao ravnatelj Udruge, g. Sandro Vidas te održao prezentaciju pod nazivom: "Gas Emission Reduction Strategy of Croatian Liner Passenger Fleet".
Po prvi put Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum kao projektni partner organizira prvi Steering Committee sastanak koji će se održati 2. listopada u Zagrebu, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, u sklopu GUTTA projekta koji je koji je vezan za efikasniji i zeleni međunarodni promet.
Projekt GUTTA započeo je 1. siječnja 2019, a traje do 30. lipnja 2021. Vodeći partner Projekta je Euro-mediteranski centar za klimatske promjene iz Italije, a ostali projektni partneri su: Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske, Sveučilište u Zadru te Lučka uprava južnog Jadrana iz Barija, Italija.
Projekt GUTTA bavi se unaprjeđenjem kvalitete, sigurnosti i ekološke održivosti pomorskih i obalnih prijevoznih usluga i čvorova promicanjem multimodalnosti između Italije i Hrvatske. Glavni cilj GUTTA projekta je podržati dekarbonizaciju već postojećih prekograničnih ruta i pripremiti temelje za stvaranje novih ruta između Italije i Hrvatske kroz optimizaciju i podršku implementacije MRV Uredbe (EU 757/2015) vezane uz CO2 emisije. Trgovanje i naplata CO2 emisija predviđena je faza u postojećem europskom zakonodavstvu. Stoga je GUTTA vrlo dobro pozicionirana za doprinos direktnom nadzoru provedbe MRV Uredbe.
Prvi dio sastanka bit će organiziran kao konferencija za javnost te će biti obilježena kao European Cooperation Day. Službeni jezik konferencije je engleski.
Dnevni red:
8:30 – 9:00 | Registration |
9:00 | Introduction and Chair (Sandro Vidas, CSA Mare Nostrum, Zagreb - Croatia) |
9:10 | Greetings (Siniša Orlić, HR Ministry of Maritime Affairs, Transport and Infrastructure, Zagreb - Croatia) |
9:20 | Publication of ships' CO2 emission data through the EMSA-thetis platform (Miguel Madeira, EMSA, Lisbon- Portugal) |
9:35 | The importance of Italy-Croatia Cross – Border Transport (Anija Vudrić, Coastal Shipping Agency, Split- Croatia ) |
9:40 | GUTTA project – Insights (Gianandrea Mannarini, CMCC, Lecce- Italy) |
9:55 | Ferryboat vessel propulsion and performance data (Josip Orović, University of Zadar, Zadar - Croatia) |
10:10 | New Maritime Routes for improving Italy-Croatia CB mobility (Evangelia Piteni, AdSP-MAM, Bari-Italy) |
10:25 | Group Photo |
10:30 | Coffee Break |
11:00 | End of the event |
Više informacija o Konferenciji pronađite na sljedećoj poveznici: https://www.ecday.eu/event/steering-committee-conference-project-gutta/
S obzirom na ograničeni broj sudionika, molimo sve zainteresirane da se jave na mail: office@csamarenostrum.hr
Napominjemo, sudjelovanje je besplatno, a registracija obavezna.
Dana 4. rujna 2019. održana je 89. sjednica Skupštine Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum u Lisabonu gdje su se članovi sjednice susreli s direktoricom Europske agencije za sigurnost mora, gđom Majom Markovčić Kostelac.
Nadalje, gđa Markovčić Kostelac povela je članove sjednice u odjeljak EMSA-e gdje su brodari imali priliku vidjeti sva plovila koja plove u europskim teritorijalnim vodama te na koji se način može preko dronova pratiti ispuštanje emisija s brodova, njihova ruta te onečišćenje mora.
Poslije Skupštine, ravnatelj Udruge, g. Sandro Vidas dao je intervju te osvrt za radio emisiju: „Pomorska večer“, gdje je naglasio kako se na Skupštini najviše raspravljalo o Pravilniku za sufinanciranje vježbenika, a donesen je zaključak kojim se podržava donošenje novog Pravilnika.
Cijeli intervju s ravnateljem g. Vidasom možete poslušati na sljedećoj poveznici: https://radio.hrt.hr/ep/pomorska-vecer/312981/
Sjednici su nazočili predstavnici sljedećih članica Udruge:
Atlantska plovidba
Brodosplit
Hrvatski registar brodova
Jadranski pomorski servis
Jadrolinija
Jadroplov
Rapska plovidba
Tankerska plovidba
Uljanik plovidba
Također, sjednici su nazočili predstavnici iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Agencije za obalni linijski promet.
Istaknute točke dnevnog reda bile su:
Prva | Prethodna | 76 do 80 od 248 događanja | Sljedeća | Zadnja |
Povodom održavanja Financijske komisije Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, članovi, predsjednik i ravnateljica Udruge sastali su se na regularnom sastanku 16. svibnja 2024. godine u Zagrebu.
Na sastanku se raspravljene sve aktualne teme iz područja financiranja brodarstva, od čega posebno:
- pristupanje Republike Hrvatske OECD-u i utjecaj OECD Global Anti-Base Erosion Model Rules (Pillar II) i Direktive (EU) 2022/2523 na nacionalni sustav poreza po tonaži
- rad Vijeća EU na Prijedlogu nove Energy Taxation Direktive i njen možebitni utjecaj na cijenu goriva
- problem dvostrukog oporezivanja u Argentini i Indiji te
- načini financiranja brodarstva.
Kako se 9. svibnja obilježava Dan Europe, ponosni smo što Mare Nostrum kao dio Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA) svakodnevno jača suradnju s drugim članica EU kroz uključenost u pomorske politike EU.
Dana 3. svibnja 2024. godine u prostorijama Jadrolinije, Rijeka, održana je 125. sjednica Skupštine Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum.
Uz predstavnike članica Udruge i voditeljstva Udruge, na sjednici je prisustvovala i gđa Antonia Bebić, pomorski attaché; koja je ispred Republike Hrvatske zadužena za praćenje svih pomorskih file-ova koji se raspravljaju i donose u okviru Vijeća EU, a koja je Udruzi prezentirala sve aktualne teme i zakonodavne akte koji se trenutno raspravljaju u okviru EU kao i pod okriljem Međunarodne pomorske organizacije (IMO).
Čestitamo Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci na 75 godina djelovanja tijekom kojih se s pravom otisnuo na sam vrh visokoškolskih institucija koje odgajaju kadrove iz područja pomorstva u Republici Hrvatskoj.
Kao budući potencijalni poslodavci studenata ovog Fakulteta, članice Mare Nostruma s punom pažnjom prate tijek i razvoj svih studijskih programa na istome.
Ravnateljica Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum zajedno s drugim predstavnicima članica naše Udruge, dana 18. ožujka 2024. godine, sudjelovala je na webinaru kojeg su organizirale Glavna uprava Europske komisije za klimatsku politiku (DG CLIMA) te Europska agencija za pomorsku sigurnost (EMSA).
Dana 5. i 6. ožujka 2024. godine, održana je sjednica Upravnog odbora (Board of Directors) Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA) na kojoj su ispred HUB Mare Nostrum, sudjelovali gđa Ivona Anić Miklec, ravnateljica HUB Mare Nostrum i g. Marko Domijan, predsjednik Skupštine HUB Mare Nostrum.
Zajedno s kolegama iz 21 nacionalnog udruženja brodovlasnika iz država članica EU i Norveške, raspravljali su o svim aktualnim temama iz područja brodarstva kao i prijedlozima novih zakonodavnih akata EU koji se trenutno raspravljaju pod okriljem Vijeća EU i Europskog parlamenta.
Pod novoizabranim vodstvom Nadzornog odbora - g. Nikole Koščice iz Tankerske plovidbe d.d. te uz članove Nadzornog odbora, g. Roberta Banka iz društva Alpha Adriatic d.d. i g. Vicenca Jerkovića iz Atlantske plovidbe d.d. kao i uz prisustvovanje g. Romana Balte, dugogodišnjeg suradnika Udruge iz računovodstva Biro Balta d.o.o. te voditeljstva Udruge, dana 29. veljače 2024. godine u prostorijama Udruge održana je 22. sjednica Nadzornog odbora HUB Mare Nostrum.
Dana 16. veljače 2024. godine, u prostorijama resornog Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, održana je 124. sjednica Skupštine Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, ujedino prva sjednica od dolaska nove ravnateljice u Udrugu.
Cilj sjednice je bio, nakon revidiranja rada Udruge u prethodnom razdoblju, usvojiti Plan rada i Financijski plan za rad Udruge u 2024. godini kao i raspraviti sve aktualne teme vezane za brodarstvo i rad Udruge općenito.
Dana 8. veljače 2024. godine, predstavnici članica naše Udruge kao i ravnateljica Udruge, gđa Ivona Anić Miklec, sudjelovali su na još jednoj u nizu korisnih radionica u organizaciji Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja na temu uvođenja pomorskog prometa u sustav trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Unije (EU ETS) kao i obveze praćenja i izvješćivanja o emisijama iz pomorskog prometa koje predstoje temeljem Uredbe (EU) 2023/957.
Dana 1. siječnja 2024. godine, gospođa Ivona Anić Miklec, preuzela je dužnost ravnateljice Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum. Udruga će pod vodstvom ravnateljice nastaviti biti odgovornim socijalnim partnerom u kolektivnim pregovorima sa sindikatima te će promicati interese hrvatskih brodara pred svim nadležnim tijelima državne uprave i lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i pred nadležnim tijelima na međunarodnoj i EU razini. Udruga će u narednom periodu snažno podržavati svoje članice u digitalnoj i zelenoj tranziciji njihova poslovanja na putu ka održivom brodarstvu. Udruga će raditi na jačanju svog identiteta i suradnje sa srodnim udruženjima kao i osnaživanjem položaja Mare Nostruma pod okriljem njegove europske obitelji – Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA).
Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum organizirala je edukativni Seminar na temu EU ETS 19. prosinca 2023. godine na kojem je glavnu riječ držao g. Dino Kučić, specijalist za nabavu goriva i održiv razvoj - EMS/EnMS manager u Croatia Airlines.
U ponedjeljak, 11. prosinca 2023. u prostorijama Ministarstva mora, prometa i infrastrukture u Zagrebu je održana 123. sjednica Skupštine. Na sjednici je sudjelovalo šest članica Udruge, a gost sjednice bio je Kap. Siniša Orlić.
U četvrtak, 28. rujna 2023. u prostorijama Tankerske Plovidbe u Zadru je održana 120. sjednica Skupštine. Na sjednici je prisustvovalo devet članica Udruge, a gost sjednice bila je predstavnica Agencije za obalni linijski pomorski promet.
Europski pomorski samit održan je u Bruxellesu 19. i 20. rujna 2023. Naglašena je strateška važnost pomorstva i pomoraca za gospodarstvo i sigurnost EU-a budući da se njime prevozi više od 72 % vanjske trgovine EU-a i osigurava opskrba osnovnim dobrima kao što je hrana, energetika, farmaceutika i sirovine. Europski brodski prijevoz čini gotovo 40% svjetske flote. Razgovaralo se o važnim aspektima zelenog prijelaza u brodarstvu, kao što su brodarstvo s niskim i nultim udjelom ugljika, čistim gorivima, inovativnim tehnologijama, dizajnom plovila, kao i o tome kako je adekvatno financiranje brodova ključno za provedbu održivosti i postizanje zelenih prijelaza i klimatskih ciljeva.
Potpisan Kolektivni ugovor za pomorce na brodovima koji obavljaju prijevoz u linijskom obalnom pomorskom prometu
Dana 29. lipnja 2023. godine u prijepodnevnim satima u Rijeci u prostorijama Jadrolinije potpisan je Kolektivni ugovor za pomorce na brodovima koji obavljaju prijevoz u linijskom obalnom pomorskom prometu.
Na svečanom potpisivanju Ugovora nazočni su bili potpredsjednik Vlade RH te ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, predsjednik Uprave Jadrolinije David Sopta, predstavnici Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, predstavnici sindikalnih partnera te ostali cijenjeni uzvanici.
Potpisnici ugovora su Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum, Sindikat pomoraca Hrvatske i Nezavisni sindikat pomoraca putničkih brodova Hrvatske.
U četvrtak, 18. svibnja 2023. u prostorijama Hrvatske gospodarske komore u Puli je održana 118. sjednica Skupštine. Na sjednici je prisustvovalo osam članica Udruge, a gosti sjednice su bili predstavnici Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, Agencije za obalni linijski pomorski promet i Croatia Airlines.
Sastanak s temom „Nadzor brodova Hrvatske državne pripadnosti u stranim lukama od strane inspektora države luke (PSC)“ se održao dana 4. travnja 2023. godine.
Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum je od 1. siječnja 2023. godine postala punopravni član Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA).
Je li moguće unaprijediti i poboljšati pomorski promet te istovremeno pridonijeti smanjenju emisija u području mobilnosti? Put prema održivom trajektnom prijevozu sada može imati koristi od nove i učinkovite web usluge za određivanje povoljne rute broda. To je moguće zahvaljujući projektu GUTTA.