Radostan Božić i uspješna 2020.godina!
23.12.2019
HRVATSKA UDRUGA BRODARA MARE NOSTRUM
23.12.2019
17.12.2019
Dana 16. prosinca 2019. u Zagrebu je održan sastanak pregovaračkih odbora oko Nacionalnog kolektivnog ugovora za pomorce na brodovima koji obavljaju kabotažu na linijama i javnom prijevozu.
Na sastanku su sudjelovali sindikati te članice Udruge; Jadrolinija i Rapska plovidba.
13.12.2019
06.12.2019
27.11.2019
Dana 27. studenog 2019. u prostorijama Ministarstva mora, prometa i infrastrukture održan je sastanak u vezi prijedloga Pravilnika o upisniku brodova, ispravama te najvišoj dopuštenoj starosti i tehničkim uvjetima za upis brodova u upisnik brodova kao i prijedloge isprava za pomorske objekte. Prijedlozi Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum uzeti su u obzir kako bi se novi prijedlog Pravilnika usavršio i prilagodio praktičnim situacijama.
Također, održana je prezentacija o Upisniku brodova koji bi trebao stupiti na snagu 1. siječnja 2020. Upisnik brodova je jedinstveni centralizirani upisnik za cjelokupnu Republiku Hrvatsku čime se napušta postojeći sustav višestrukih upisnika i očevidnika koji su vođeni na razini lučkih kapetanija i ispostava lučkih kapetanija te pojedinih vrsta pomorskih objekata. Jedna od novih opcija u Upisniku je automatsko ažuriranje podataka koja bi dovela do smanjenja količine dokumentacije i uštede vremena.
24.10.2019
U okviru 17. Međunarodne izložbe inovacija ARCA 2019 17. listopada 2019. organizirana je ARCA 2019 Blue-Green Hub inovacijska konferencija „Nove tehnologije u plavom sektoru: Zelene inovacije u hrvatskoj brodogradnji“ u Velikoj dvorani Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta RH u organizaciji Udruge inovatora Hrvatske, tvrtke Radionica za ljudske potencijale-HRradi i Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu- NEORION tim.
Svrha konferencije bila je razmatranje izazova i mogućnosti za razvoj inovacija u plavom sektoru s naglaskom na zelenu brodogradnju u cilju jačanja tržišne konkurentnosti plavog sektora u Republici Hrvatskoj i na međunarodnoj razini.
Konferenciju je otvorio Predsjednik Udruge inovatora Hrvatske Ivan Bračić koji je istaknuo važnost jačanja multiresorne suradnje u području plavo-zelenih inovacija te važnost suradnje neprofitnih organizacija, znanstveno-istraživačkih institucija, gospodarstvenika i interesnih skupina (klastera) na promicanju i poticanju inovacija i inovatora.
Ravnatelj Udruge, g. Sandro Vidas prezentirao je na temu: „Zeleno brodarstvo u Hrvatskoj: stanje i izazovi“ te tako predstavio potencijalna inovativna rješenja u hrvatskom brodarstvu.
16.10.2019
Dana 16. listopada 2019. održana je 52. sjednica Financijske komisije Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum u Zagrebu.
Sjednici su nazočili predstavnici sljedećih članica:
Sjednici su nazočili predstavnici iz Odbora za standard financijskog izvještavanja i Porezne uprave.
Istaknute točke dnevnog reda bile su:
15.10.2019
Državni tajnik za more Josip Bilaver izjavio je u ponedjeljak u Dubrovniku da je Jadransko more sigurno za plovidbu, ali je zbog rasta prometa i turističkog razvoja te čestih vremenskih promjena, broj akcija traganja i spašavanja svake godine sve veći.
Konferencija o traganju i spašavanju na moru, koja se održava u organizaciji Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, u Dubrovniku, kao glavnu temu istaknula je plan razvoja službe traganja i spašavanja na moru i razvoj integriranih operativnih rješenja, modernizaciju tehničkih resursa, ali i druge teme koje utječu na učinkovit odgovor nadležnih službi u izvanrednim situacijama spašavanja na moru.
Na Konferenciji je uz državnog tajnika, Josipa Bilavera, i pomoćnika ministra Siniše Orlića sudjelovala i izvršna direktorica Europske agencije za pomorsku sigurnost (EMSA), Maja Markovčić Kostelac. Konferenciju su sa svojom nazočnosti podržali i župan Dubrovačko - neretvanske županije, Nikola Dobroslavić te gradonačelnik Dubrovnika, Mato Franković.
Državni tajnik za more, Josip Bilaver na početku svojeg izlaganja pozdravio sve okupljene, a u svojem obraćanju istaknuo je kako je osnovni cilj organiziranja Konferencije da se predstavnike stručne javnosti detaljno upozna, ali i uključi u procese razvoja i modernizacije sustava traganja i spašavanja na moru u Hrvatskoj. Također, naglasio je kako se time želi osigurati brzi učinkovit odgovor na izvanredne situacije na moru, prvenstveno u slučajevima spašavanja ljudskih života, što su ujedno i najzahtjevnije aktivnosti.
Državni tajnik Bilaver podsjetio je i kako Hrvatska trenutačno raspolaže s četiri brodice i 33 manja spasilačka broda, a cilj je korištenjem novca iz EU fondova ulagati i u zračnu pomoć. Cilj je koristiti zračnu pomoć kao dodatan resurs, kojim bi se dopunilo spasilačke akcije u svim segmentima: "Vlada RH proaktivnim pristupom kontinuirano poduzima mjere i aktivnosti kako bi se osnažila uloga pomorstva u razvoju i konkurentnosti Republike Hrvatske kroz politike i inicijative održivih i sigurnijih gospodarskih i turističkih aktivnosti na moru i u priobalju, stavljajući naglasak na visoku dostupnost učinkovitih i modernih javnih usluga u pomorstvu. Naravno, potrebna su nam i ljudska i tehnička pojačanja. Ove smo godine u suradnji s Europskom agencijom za pomorsku sigurnost (EMSA) proveli pilot-projekt nadzora mora bespilotnim letjelicama, a taj će se program nastaviti i u 2020. godini.". - rekao je državni tajnik Bilaver te je najavio uspostavu Pomorskog operativnog centra, kao i donošenje novog Nacionalnog plana traganja i spašavanja: "S namjerom da definira jasne pravce razvoja pomorstva kao jedne od najznačajnijih gospodarskih grana Republike Hrvatske, u cilju povećanja bruto domaćeg proizvoda, razvoja na načelima održivosti, promicanja kulture, sigurnosti i zaštite morskog okoliša, Vlada Republike Hrvatske donijela je Strategiju pomorskog razvitka i integralne pomorske politike Republike Hrvatske za razdoblje od 2014. do 2020. godine, u sklopu koje osobitu pažnju posvećuje jačanju sposobnosti i podizanju razine djelovanja kod ugroze ljudskih života na moru. Uz nedavno doneseni Zakon o lučkim kapetanijama i Pomorski zakonik, sve bi te mjere trebale pridonijeti još većoj sigurnosti na Jadranu.". - istaknuo je državni tajnik za more, Josip Bilaver.
Pomoćnik ministra, kap. Siniša Orlić istaknuo je manji broj smrtnih slučajeva u pomorskim nesrećama ove godine kao rezultat 24 satne službe četiri spasilačka broda, dok su ostala spasilačka plovila raspoređena po ispostavama lučkih kapetanija: "Kroz pasivna dežurstva smo uspjeli s relativno malo ljudi pokriti veliko područje i mislim da imamo dobre rezultate. Zapošljavanje u državnoj službi nije atraktivno. Zaposleni su pomorci koji su nam došli s radnih mjesta s puno većim plaćama, ali im je dosta plovidbe i žele se skrasiti. Međutim, takvih je malo. Jako nam je teško ispuniti uvjete kojima bismo ih privukli, a pogotovo imamo problem s otocima, gdje nam se ne javlja nitko.". - izjavio je Orlić.
Izvršna direktorica EMSA-e, Maja Markovčić Kostelac u svojem obraćanju posebno je istaknula gospodarski značaj pomorskog sektora te je naglasila da se modernizacijom svih aspekata pomorstva otvara novi pogled na tu granu gospodarstva: "Ta nova slika će odrediti i službu traganja i spašavanja. Moramo vidjeti kako na to odgovoriti. EMSA pomaže u učinkovitosti traganja i spašavanja, ali i u stalnom rastu sigurnosti plovidbe, kroz razvoj i primjenu standarda sigurnosti plovidbe i zaštite mora od onečišćenja te prikupljanju podataka.". - izjavila je direktorica EMSA-e, Markovčić Kostelac.
Izvor: Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
09.10.2019
07.10.2019
19 - 20. rujna 2019. u Dubrovniku se održala konferencija pod nazivom: "International and Comparative Maritime Law Conference".
Na konferenciji je sudjelovao ravnatelj Udruge, g. Sandro Vidas te održao prezentaciju pod nazivom: "Gas Emission Reduction Strategy of Croatian Liner Passenger Fleet".
04.10.2019
20.09.2019
Po prvi put Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum kao projektni partner organizira prvi Steering Committee sastanak koji će se održati 2. listopada u Zagrebu, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, u sklopu GUTTA projekta koji je koji je vezan za efikasniji i zeleni međunarodni promet.
Projekt GUTTA započeo je 1. siječnja 2019, a traje do 30. lipnja 2021. Vodeći partner Projekta je Euro-mediteranski centar za klimatske promjene iz Italije, a ostali projektni partneri su: Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske, Sveučilište u Zadru te Lučka uprava južnog Jadrana iz Barija, Italija.
Projekt GUTTA bavi se unaprjeđenjem kvalitete, sigurnosti i ekološke održivosti pomorskih i obalnih prijevoznih usluga i čvorova promicanjem multimodalnosti između Italije i Hrvatske. Glavni cilj GUTTA projekta je podržati dekarbonizaciju već postojećih prekograničnih ruta i pripremiti temelje za stvaranje novih ruta između Italije i Hrvatske kroz optimizaciju i podršku implementacije MRV Uredbe (EU 757/2015) vezane uz CO2 emisije. Trgovanje i naplata CO2 emisija predviđena je faza u postojećem europskom zakonodavstvu. Stoga je GUTTA vrlo dobro pozicionirana za doprinos direktnom nadzoru provedbe MRV Uredbe.
Prvi dio sastanka bit će organiziran kao konferencija za javnost te će biti obilježena kao European Cooperation Day. Službeni jezik konferencije je engleski.
Dnevni red:
8:30 – 9:00 | Registration |
9:00 | Introduction and Chair (Sandro Vidas, CSA Mare Nostrum, Zagreb - Croatia) |
9:10 | Greetings (Siniša Orlić, HR Ministry of Maritime Affairs, Transport and Infrastructure, Zagreb - Croatia) |
9:20 | Publication of ships' CO2 emission data through the EMSA-thetis platform (Miguel Madeira, EMSA, Lisbon- Portugal) |
9:35 | The importance of Italy-Croatia Cross – Border Transport (Anija Vudrić, Coastal Shipping Agency, Split- Croatia ) |
9:40 | GUTTA project – Insights (Gianandrea Mannarini, CMCC, Lecce- Italy) |
9:55 | Ferryboat vessel propulsion and performance data (Josip Orović, University of Zadar, Zadar - Croatia) |
10:10 | New Maritime Routes for improving Italy-Croatia CB mobility (Evangelia Piteni, AdSP-MAM, Bari-Italy) |
10:25 | Group Photo |
10:30 | Coffee Break |
11:00 | End of the event |
Više informacija o Konferenciji pronađite na sljedećoj poveznici: https://www.ecday.eu/event/steering-committee-conference-project-gutta/
S obzirom na ograničeni broj sudionika, molimo sve zainteresirane da se jave na mail: office@csamarenostrum.hr
Napominjemo, sudjelovanje je besplatno, a registracija obavezna.
19.09.2019
Dana 4. rujna 2019. održana je 89. sjednica Skupštine Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum u Lisabonu gdje su se članovi sjednice susreli s direktoricom Europske agencije za sigurnost mora, gđom Majom Markovčić Kostelac.
Nadalje, gđa Markovčić Kostelac povela je članove sjednice u odjeljak EMSA-e gdje su brodari imali priliku vidjeti sva plovila koja plove u europskim teritorijalnim vodama te na koji se način može preko dronova pratiti ispuštanje emisija s brodova, njihova ruta te onečišćenje mora.
Poslije Skupštine, ravnatelj Udruge, g. Sandro Vidas dao je intervju te osvrt za radio emisiju: „Pomorska večer“, gdje je naglasio kako se na Skupštini najviše raspravljalo o Pravilniku za sufinanciranje vježbenika, a donesen je zaključak kojim se podržava donošenje novog Pravilnika.
Cijeli intervju s ravnateljem g. Vidasom možete poslušati na sljedećoj poveznici: https://radio.hrt.hr/ep/pomorska-vecer/312981/
Sjednici su nazočili predstavnici sljedećih članica Udruge:
Atlantska plovidba
Brodosplit
Hrvatski registar brodova
Jadranski pomorski servis
Jadrolinija
Jadroplov
Rapska plovidba
Tankerska plovidba
Uljanik plovidba
Također, sjednici su nazočili predstavnici iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Agencije za obalni linijski promet.
Istaknute točke dnevnog reda bile su:
17.09.2019
Dana 19. i 20. rujna 2019. u Dubrovniku će se održati International and Comparative Maritime Law Conference – Current Development and Trends. Konferenciju organizira Hrvatsko društvo za pomorsko pravo te Inter University Centre Dubrovnik.
Konferencija će pružiti uvid u zajedničko istraživanje nedavnog razvoja međunarodnih i nacionalnih propisa u području pomorskog prava između međunarodne suradnje nekoliko hrvatskih akademskih institucija koje su članice IUC-a (Sveučilište u Zagrebu, Jadranski institut Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Sveučilište u Rijeci i Sveučilište u Splitu) s nizom visokih učilišta iz inozemstva (Sveučilište u Bologni, Sveučilište u Ljubljani, Sveučilište Swansea, Sveučilište u Gdansku i Sveučilište u Tirani).
Cilj Konferencije je raspravljati i uspoređivati zakonske propise različitih zemalja i analizirati odredbe odgovarajućih pomorskih konvencija. Govornici će biti istaknuti sveučilišni profesori i drugi stručnjaci za pomorsko pravo. Konferencija je posvećena zainteresiranim sudionicima iz akademskih krugova, diplomiranim i postdiplomskim studentima, mlađim istraživačima, praktičarima, pravnim službenicima iz državnih institucija, sudova, odvjetnika, nevladinih organizacija, itd.
02.07.2019
06.06.2019
17.05.2019
16.05.2019
U srijedu, 15. svibnja 2019. Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum sudjelovala je na Danu karijera Pomorskog fakulteta u Rijeci gdje je uputila na mogućnosti zapošljavanja kod svojih članica brodara.
Dan karijera otvorio je bivši student Pomorskog fakulteta u Rijeci, gosp. Siniša Orlić, pomoćnik ministra mora, prometa i infrastrukture, a sudjelovalo je 70-ak gospodarstvenika zainteresiranih za zapošljavanje diplomanata Pomorskog fakulteta.
Dan karijera Pomorskog fakulteta u Rijeci bitan je događaj za studente koji žele prikupiti informacije i saznati mogućnosti zapošljavanja nakon završetka fakulteta te za poslodavce koji žele privući mlade snage hrvatskog pomorstva.
10.05.2019
26.04.2019
U četvrtak, 25. travnja 2019. godine u Zagrebu u prostorijama HUB Mare Nostrum, održan je sastanak prve sjednice pregovaračkih odbora za pomorce iz trećih zemalja na brodovima hrvatske zastave u međunarodnoj plovidbi.
Sjednici su nazočili predstavnici pregovaračkog odbora Sindikata pomoraca Hrvatske, Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum te predstavnici Pregovaračkog odbora HUB Mare Nostrum čiji su članovi iz sljedećih članica brodara:
Atlantska plovidba
Tankerska plovidba
Uljanik plovidba
Glavne točke dnevnog reda bile su:
1. Pregovori oko Nacionalnog kolektivnog ugovora za pomorce iz trećih zemalja ukrcanih na brodove hrvatske zastave
2. Razno
18.04.2019
08.04.2019
U petak, 5. travnja 2019. godine u prostorijama Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta održan je forum brodara pod nazivom: „Blue Green Hub“, kroz koji su predstavljene inovacije u zelenom brodarstvu te međunarodne prakse i mogućnosti financiranja.
Forum je održan u suorganizaciji Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Hrvatske gospodarske komore te Brodarskog instituta, dok je glavni organizator tvrtka Radionica za ljudske potencijale - HRradi.
Otvorenju Foruma pridružio se g. David Sopta, predsjednik Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, ujedno i predsjednik Uprave Jadrolinije, koji je u svojem uvodnom govoru pozdravio prisutne. U uvodnom dijelu Foruma obratili su se g. Branimir Belančić-Farkaš iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, g. Boris Vukušić iz Udruženja male brodogradnje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori te gđa Barbra Kristofich Ambruš iz tvrtke Hrradi.
U prvom dijelu programa održane su prezentacije međunarodnih praksi te je predstavljena norveška tvrtka, Optimarin AS, odgovorna za sustave obrade brodskih balastnih voda i taloga, a koju je prezentirala gđa Jurrien Baretta, direktorica tehničke prodaje. Također, g. Matko Barišić, voditelj istraživanja i razvoja, objasnio je dokazana rješenja za plavo – zeleno brodarstvo budućnosti iz tvrtke ABB marine & Ports HBU iz Norveške.
Nadalje, g. Siniša Reljić, direktor Navis Consulta d.o.o. koja je od nedavno članica njemačke Kongsberg grupe, predstavio je važnost inovativne tehnologije za zeleno brodarstvo s posebnim naglaskom na offshore i tržište ro ro putničkih brodova, a gđa Erzsebet L. Buizert, osnivačica i direktorica tvrtke Szalai Scalar Technology, demonstrirala je mogućnost korištenja skalarne energije u pomorskom sektoru.
U drugom dijelu programa predstavljene su mogućnosti financiranja inovativnih rješenja u brodarstvu. G. Karel van Zijl, direktor poslovnog razvoja tvrtke Spliethoff iz Amsterdama, prezentirao je prakse u zelenoj tehnologiji jednog od najvećih svjetskih brodara.. Također, gđa Anne Lise Rognlidalen, direktorica poslovnog razvoja Agencije Innovation Norway, objasnila je mogućnosti financiranja poslovnog razvoja malih i srednjih tvrtki u Hrvatskoj te je zamolila g. Vidasa da pošalje email s upitom za mogućnost prijave članice Brodospas i JPS na uvjete koje pruža ''Blue Growth'' aktivnost.
26.03.2019
Danas, 26. ožujka 2019. godine s početkom u 10 sati održana je 19. sjednica Kadrovske komisije u prostorijama Udruge u Zagrebu.
Sjednici su nazočili predstavnici sljedećih članova Udruge:
ATLANTSKA PLOVIDBA
BRODOSPAS
HUB MARE NOSTRUM
JADRANSKI POMORSKI SERVIS
JADROPLOV
MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
TANKERSKA PLOVIDBA
ULJANIK PLOVIDBA
Glavne točke dnevnog reda bile su:
1. Ukrcaj pomoraca iz trećih zemalja na brodove hrvatske državne pripadnosti u međunarodnoj plovidbi:
a) Prezentacija o starosnoj strukturi i broju zaposlenih pomoraca u međunarodnoj plovidbi članica Udruge
b) Trgovačka flota
c) Putnički brodovi i jahte
2. Pravilnik o utvrđivanju uvjeta zdravstvene sposobnosti članova posade pomorskih brodova
3. Pravilnik o ostvarivanju prava na pokriće troškova plaća i doprinosa vježbenika tijekom trajanja vježbeničke službe
4. Nacionalni kolektivni ugovor za hrvatske pomorce u obalno – linijskom pomorskom prometu
- proširena primjena i reprezentativnost pregovaračkih odbora socijalnih partnera
5. Razno
20.03.2019
11.03.2019
18.02.2019
U petak, 15. veljače 2019. godine u prostorijama Ministarstva mora, prometa i infrastrukutre održana je 87. sjednica Skupštine Udruge na kojoj su bili nazočni članovi Skupštine/zamjene članova Skupštine:
Vicenco Jerković, Atlantska plovidba
Mladen Brodarić, Brodospas
Marinko Popović, Hrvatski registar brodova
Anja Maras Jugo, Jadranski pomorski servis
David Sopta, Jadrolinija
Branimir Kovačić, Jadroplov
Dragan Andrić, Rapska plovidba
Mario Pavić, Tankerska plovidba
Također, Skupštini su nazočili:
Paula Vidović, Agencija za obalni Linijski pomorski promet
Branimir Farkaš, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
Istaknute točke dnevnog reda bile su:
14.02.2019
Dana 14. veljače 2019. godine održana je 17. sjednica Nadzornog odobra Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum u prostorijama Udruge, Avenija Većeslava Holjevca 20.
Nadzorni odbor radio je u sastavu:
g. Vicenco Jerković, predsjednik
gđa Nela Livačić, članica
g. Nikola Koščica, član
Uz članove Nadzornog odbora na sjednici su također bili prisutni:
g. Roman Balta, Biro Balta d.o.o. – financijsko knjigovodstvo Udruge
g. Sandro Vidas, ravnatelj HUB Mare Nostrum
gđa Gordana Vukelić-Čemeljić, HUB Mare Nostrum
gđa Maria Mihalić, HUB Mare Nostrum
Istaknute točke dnevnog reda bile su:
07.02.2019
31.01.2019
U četvrtak, 31.1.2019.godine održana je 5.sjednica Komisije za pravna pitanja i osiguranje.
Prisutni članovi Komisije bili su:
Josipa Vučenović, Brodospas – Split
Senija Badurina, Jadranski pomorski servis – Rijeka
Vesna Vorkapić, Jadrolinija – Rijeka
Damir Oparov, Jadrolinija – Rijeka
Ajka Ševerdija, Rapska plovidba – Rab
Petar Kragić, Tankerska plovidba – Zadar
Diana Jerolimov, Tankerska plovidba - Zadar
Jana Borić, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
Istaknute točke dnevnog reda bile su:
Zaključeno je da se prijedlog Jadranskog pomorskog servisa vezan uz izmjene i dopune nacrta Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama koji je ujedno usvojen kao zajednički prijedlog brodara dostavi Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture. Također, od Ministarstva se traži očitovanje navedenog prijedloga.
23.01.2019
Udruga je zajedno s pomoćnikom Ministra, g. Anđelkom Petrinićem, dogovorila sastanak sjednice Skupštine Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum koji će se održati 15. veljače 2019. godine u prostorijama Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, VII. kat., dvorana 704.
Dugogodišnja suradnja Udruge i Ministarstva očituje se na poboljšanju konkurentnosti slike hrvatskog pomorstva koja je doprinijela razvitku BDPa, a koju studiju je izradio Oxford Economics iz koje se može vidjeti da je pomorski sektor multiplikator od 2.1 x na BDP RH.
Na zajedničkim sastancima truditi ćemo se i dalje identificirati krucijalne probleme u poslovanju brodara, poticati podizanje standarda hrvatskih pomoraca te digitalizirati novogradnje.
Za sjednicu je predložen slijedeći Dnevni red:
18.01.2019
U petak, 18. siječnja 2019. godine u Zadru je održana prezentacija vezana za unaprjeđenje lučke infrastrukture putem Operativnog programa konkurentnosti i kohezija. Zamjenik ravnatelja lučke uprave Zadar, g. Djani Štambuk, nakon prezentacije poveo je ravnatelja Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, g. Sandra Vidasa, u obilazak novog međunarodnog putničkog terminala Zadar, unutar putničke luke Gaženica, a čiji se početak rada očekuje u početkom drugog kvartala 2019.godine.