Sretan Dan Svetog Nikole
06.12.2024
HRVATSKA UDRUGA BRODARA MARE NOSTRUM
06.12.2024
16.10.2024
U odnosu na aktualne medijske natpise u vezi s neslužbenim nacrtom završnog izvješća o provedenoj upravnoj istrazi glede pomorske nesreće na brodu Lastovo, Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum, očituje se kako slijedi:
Prije svega, još jednom izražavamo iskrenu sućut i duboko žaljenje povodom ovog nemilog događaja i nesreće u kojoj su živote izgubila tri člana posade.
Imajući na umu upravo činjenicu kako je ova nesreća duboko potresla našu cjelokupnu pomorsku i opću javnost, Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum objavljuje ovo očitovanje unatoč tome što autentičnost dokumenta koji govori o provedenoj upravnoj istrazi u vezi s predmetnom pomorskom nesrećom, a o kojem svakodnevno čitamo posljednjih dana iz medija - još uvijek nije potvrđena.
Dakle, iako prije daljnjih komentara valja pričekati službene rezultate odnosno službena i formalna izvješća istraga koje su još uvijek u tijeku, ono što u ovom trenutku želimo istaknuti jest da se kao Udruga zalažemo da se predmetna situacija tj. spor dionika iz pomorske industrije što žurnije rasprave i riješe na stručnoj i profesionalnoj razini, a u cilju omogućavanja daljnjeg razvoja hrvatske pomorske industrije i hrvatskih brodara
Pomno ćemo pratiti daljnji razvoj situacije, a u cilju preveniranja ovakvih situacija, ističemo kako se Udruga već neko vrijeme zalaže za promoviranje hrvatske zastave kao kvalitetne EU zastave te se nadamo da ćemo u suradnji s resornim Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture, kvalitetno doprinijeti konačnom usvajanju nužno potrebne nacionalne strategije za jačanje hrvatske zastave.
17.05.2024
Povodom održavanja Financijske komisije Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, članovi, predsjednik i ravnateljica Udruge sastali su se na regularnom sastanku 16. svibnja 2024. godine u Zagrebu.
Na sastanku se raspravljene sve aktualne teme iz područja financiranja brodarstva, od čega posebno:
- pristupanje Republike Hrvatske OECD-u i utjecaj OECD Global Anti-Base Erosion Model Rules (Pillar II) i Direktive (EU) 2022/2523 na nacionalni sustav poreza po tonaži
- rad Vijeća EU na Prijedlogu nove Energy Taxation Direktive i njen možebitni utjecaj na cijenu goriva
- problem dvostrukog oporezivanja u Argentini i Indiji te
- načini financiranja brodarstva.
Zaključeno je kako nacionalni sustav poreza po tonaži treba održati i dalje na snazi te da sve odredbe Pillar II sustava kao i Direktive 2022/2523 treba tumačiti u skladu s postojećim zakonodavstvom i pravnom stečevinom EU.
U odnosu na Energy Taxation Direktivu koja je po drugi put uspješno blokirana u okviru nadležnog Vijeća EU, potrebno je istaknuti kako se dekarbonizacija ne treba proraditi pod svaku cijenu već nakon provedenog ispitivanja utjecaja učinaka takvog propisa kao i usklađenosti s drugim međunarodnopravnim izvorima koji garantiraju "tax-free" gorivo na međunarodnoj razini (Kyoto konvencija). U tom smislu, ključna je suradnja Republike Hrvatske s mediteranskim zemljama s jakom pomorskom tradicijom kako bi zajednički nastavili vokalizirati naša stajališta i očuvali konkurentnost EU brodara u odnosu na poduzetnike iz trećih država. Brodarstvo je industrija s naglašenom međunarodnom orijentacijom te stoga uvođenje strogih mjera i naglo ukidanje trošarinskih oslobođenja na pogonska goriva koje bi se odnosilo samo na EU brodare može rezultirati premještanjem nabavke goriva u treće države i u konačnici odmoći procesu dekarbonizacije.
U odnosu na dvostruko oporezivanje prihoda, Financijska komisija je raspravila problem dvostrukog oporezivanja prihoda od vozarina za koje hrvatski brodari kao porezni rezidenti u Republici Hrvatskoj već obračunavaju i plaćaju porez po tonaži. Hrvatski brodari koji obavljaju međunarodni prijevoz robe pored uobičajenih izazova koje predstavljaju međunarodna trgovina, velika konkurencija na tržištu i izazov održavanja rentabilnosti poslovanja u ovim nepredvidivim vremenima, suočavaju se s problemom dvostrukog plaćanja poreza po istoj osnovi – prihodu od vozarina ostvarenom u dvije države koje su značajne za svjetsku trgovinu - Argentini i Indiji, dok su drugi brodari sa sjedištem u drugim državama članicama Europske unije oslobođeni ove obveze. Naime, RH ima sklopljen bilateralni ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s Indijom koji se ne provodi, dok problematika izbjegavanja dvostrukog oporezivanja s Argentinom leži u izostanku sukcesije propisa koji je bio na snazi u vrijeme SFRJ. Slijedom navedenog, HUB Mare Nostrum će nastaviti komunikaciju s nadležnim institucijama i vjeruje da će u bliskoj suradnji s istima uspjeti riješiti ovo pitanje.
U konačnici, glede pitanja financiranja brodarstva, Financijska komisija ističe kako je trenutno povoljna situacija na europskom tržištu bankarskih usluga, ali isto tako i da je brodarstvo gospodarska grana koja prva osjeća utjecaj geopolitičkih promjena u svom poslovanju, kao i utjecaje pandemija i ratnog stanja za koja predlažu da brodari imaju osigurane preventivne izvore financiranja. Raspravljene su i specifičnosti financiranja novogradnje te su u tom smislu članice razmijenile najbolja iskustva i prakse. Nastavlja se suradnja sa srodnim udruženjima okupljenim pod okriljem ECSA-e kako bi se detaljno analizirali svi alati i izvori financiranja te olakšao pristup EU fondovima. U tom duhu, Financijska komisija je zaključena temom aktualnih izbora za EU parlament za koje je zaključeno kako su važni upravo radi potrebe snažnog zastupanja interesa hrvatskog pomorskog sektora, brodarstva i pomoraca na EU razini koji zajedno tvore jednu od najprofitabilnijih industrija u RH.
09.05.2024
Kako se 9. svibnja obilježava Dan Europe, ponosni smo što Mare Nostrum kao dio Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA) svakodnevno jača suradnju s drugim članica EU kroz uključenost u pomorske politike EU.
Pomorstvo je kamen temeljac europske sigurnosti, od energetske, do sigurnosti opskrbnog lanca. Pomorstvo igra ključnu ulogu u isporuci robe koja nam je potrebna, podupirući izvoz Europske unije i povezujući europske građane unutar Europe s ostatkom svijeta.
Čestitamo Dan Europe naših partnerima diljem Europe!
06.05.2024
Dana 3. svibnja 2024. godine u prostorijama Jadrolinije, Rijeka, održana je 125. sjednica Skupštine Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum.
Uz predstavnike članica Udruge i voditeljstva Udruge, na sjednici je prisustvovala i gđa Antonia Bebić, pomorski attaché; koja je ispred Republike Hrvatske zadužena za praćenje svih pomorskih file-ova koji se raspravljaju i donose u okviru Vijeća EU, a koja je Udruzi prezentirala sve aktualne teme i zakonodavne akte koji se trenutno raspravljaju u okviru EU kao i pod okriljem Međunarodne pomorske organizacije (IMO).
U mnoštvu novih administrativnih, financijskih i tehničkih obveza te uvjeta zelene tranzicije kojima će svi europski, uključno i hrvatski akteri u brodarskom sektoru morati udovoljiti u nadolazećem razdoblju (EU ETS, FuelEU Maritime, Energy Taxation Directive, Renewable Energy Directive i dr.), Udruga je zaključila kako je u tu svrhu potrebno izraditi nacionalnu pomorsku strategiju koja bi sadržavala jasne smjernice brodarskim kompanijama glede odabira vrste alternativnih goriva s nultom ili niskom stopom ugljika kao i plan infrastrukturne pripreme za iste, a što bi članicama Udruge služilo kao orijentir u nadolazećem radoblju te kao podloga za lakše apliciranje na sredstva iz fondova EU u ovu svrhu za što će se Udruga snažno zalagati u razdoblju koje slijedi.
Na sjednici je sudjelovala i gđa Paula Vidović, ravnateljica Agencije za obalni linijski pomorski promet s kojom su raspravljena sva aktualna pitanja vezana za provedbu Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu i srodnih propisa.
Ravnateljica Udruge, gđa Ivona Anić Miklec predstavila je rad Udruge kroz prvi dio godine, kao i tijek suradnje Udruge sa srodnim udruženjima u drugim državama članicama EU, od čega je istaknula pozitivan primjer intenziviranja bilateralne suradnje Udruge s Malteškim udruženjem brodovlasnika uz potrebu daljnjeg razvijanja jasnog bloka država članica EU sa srodnim interesima, a sve u svrhu jasnijeg vokaliziranja naših zajedničkih stavova pred zakonodavcima na EU i međunarodnoj razini.
Ravnateljica i predsjednik Skupštine, gospodin Marko Domijan, najavili su i održavanje jedne od nadolazećih sjednica Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA) koja će se održati 2025. godine po prvi puta upravo u Republici Hrvatskoj, Dubrovniku. Udruga planira iskoristiti ovaj dolazak predstavnika svih srodnih Udruženja okupljenih pod okriljem ECSA u svrhu jačanja međunarodnog statusa Udruge te promociju svih njenih članica.
Slijedom svega naprijed navedenog, neke od raspravljanih točaka dnevnog reda predmetne sjednice su kako slijede:
- EU Emission Trading System (EU ETS) – aktualnosti
- nepoštene prakse pri provedbi EU sankcijskih paketa prema Rusiji – iskustva članica Udruge i daljnji koraci
- operacija Aspides u Crvenom moru
- izmjene Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu – prijedlozi Udruge
- prava osoba s invaliditetom u obalnom linijskom pomorskom prometu temeljem Zakona o povlasticama u prometu – update
- pregled aktualnih izmjena EU propisa iz područja pomorstva
- rad odbora Međunarodne pomorske organizacije (IMO) – aktualnosti
- odvoz komunalnog otpada (kruti i tekući) s brodova u hrvatskim i talijanskim morskim lukama – usporedba hrvatskih i talijanskih tarifa.
Završno, još jednom zahvaljujemo našem domaćinu Jadroliniji na gostoprimstvu dok novu sjednicu planiramo na predivnom Rabu, u sjedištu naše članice Rapske plovidbe d.d.
25.04.2024
Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum sudjelovala je, pored svojih članica, na 11. Danu karijera Pomorskog fakulteta u Rijeci.
Članice Mare Nostruma i sama Udruga iskoristile su ovu priliku kako bi predstavile svoje poslovanje te studentima ponudile stručne prakse te razgovor o uvjetima zapošljavanja. Studenti su imali prilike čuti i o projektu izgradnje novog trajekta na električni pogon Rapske plovidbe d.d. kao i brojnim drugim planovima ostalih članica Udruge.
Ravnateljica Udruge, gđa Ivona Anić Miklec, studentima je održala i predavanje na temu pomoraca kao pokretačke snage brodarstva te još jednom istakula predanost Udruge ka razvoju kvalitetnog i konkurentnog brodarstva za što ključan preduvjet čini upravo obrazovan, stručan, kreativan i pouzdan pomorački kadar.
12.04.2024
Čestitamo Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci na 75 godina djelovanja tijekom kojih se s pravom otisnuo na sam vrh visokoškolskih institucija koje odgajaju kadrove iz područja pomorstva u Republici Hrvatskoj.
Kao budući potencijalni poslodavci studenata ovog Fakulteta, članice Mare Nostruma s punom pažnjom prate tijek i razvoj svih studijskih programa na istome.
Pomorci su naša pokretačka snaga stoga zahvaljujemo Pomorskom fakultetu u Rijeci što već 75 godina kontinuirano educira i obrazuje nove pomorske kadrove koji čine srž i neizostavan preduvjet buduće izgradnje snažnog i konkurentnog brodarstva u Republici Hrvatskoj.
29.03.2024
Sretan Uskrs!
19.03.2024
Ravnateljica Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum zajedno s drugim predstavnicima članica naše Udruge, dana 18. ožujka 2024. godine, sudjelovala je na webinaru kojeg su organizirale Glavna uprava Europske komisije za klimatsku politiku (DG CLIMA) te Europska agencija za pomorsku sigurnost (EMSA).
Na webinaru su detaljno predstavljeni svi preduvjeti za postizanje usklađenosti s obvezama iz EU ETS sustava, a prije svega, pojašnjeni su praktički koraci vezani za otvaranje tzv. holding računa (Maritime Operator Holding Account) u Registru unije, otvaranje kojih je preduvjet za ispunjavanje obveza iz sustava EU ETS radi polaganje emisijskih jedinica na isti. Članice Mare Nostruma koje su obveznice EU ETS-a, na vrijeme su i u otvorenom roku, nadležnim tijelima podnijele svu potrebnu dokumentaciju za otvaranje predmetnih računa.
08.03.2024
Dana 5. i 6. ožujka 2024. godine, održana je sjednica Upravnog odbora (Board of Directors) Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA) na kojoj su ispred HUB Mare Nostrum, sudjelovali gđa Ivona Anić Miklec, ravnateljica HUB Mare Nostrum i g. Marko Domijan, predsjednik Skupštine HUB Mare Nostrum.
Zajedno s kolegama iz 21 nacionalnog udruženja brodovlasnika iz država članica EU i Norveške, raspravljali su o svim aktualnim temama iz područja brodarstva kao i prijedlozima novih zakonodavnih akata EU koji se trenutno raspravljaju pod okriljem Vijeća EU i Europskog parlamenta.
U duhu nadolazećih izbora na EU razini, kao logična se tema nametnula i priprema programa Europske komisije za njen novi petogodišnji mandat. U tom smislu, predstavnici Mare Nostrum-a su istaknuli kako je ključno da Europska komisija u novom razdoblju radi na održavanju i daljnjem jačanju konkurentnosti europskih brodara u odnosu na konkurente iz trećih država, posebice imajući u vidu nove administrativne, tehničke i financijske obveze koje se sektoru nameću radi postizanja ambicioznih ciljeva Unije iz područja smanjenja emisija stakleničkih plinova s ciljem da do 2050. godine, Europa postane prvim klimatski neutralnim kontinentom na svijetu. Mare Nostrum zagovara da se dio od novca prikupljenog kroz trgovinu emisijskim jedinicama u okviru EU ETS sustava, vrati izravno u brodarski sektor te usmjeri na financiranje ozelenjivanja flote. Vjerujemo da će europski brodari u zajedništvu i sinergiji savladati sve izazove koji im predstoje.
01.03.2024
Pod novoizabranim vodstvom Nadzornog odbora - g. Nikole Koščice iz Tankerske plovidbe d.d. te uz članove Nadzornog odbora, g. Roberta Banka iz društva Alpha Adriatic d.d. i g. Vicenca Jerkovića iz Atlantske plovidbe d.d. kao i uz prisustvovanje g. Romana Balte, dugogodišnjeg suradnika Udruge iz računovodstva Biro Balta d.o.o. te voditeljstva Udruge, dana 29. veljače 2024. godine u prostorijama Udruge održana je 22. sjednica Nadzornog odbora HUB Mare Nostrum.
Sjednica je bila posvećana verifikaciji financijsko-materijalnog poslovanja Udruge tijekom protekle godine koje je ocijenjeno urednim pa se rasprava nastavila i u smjeru predstojećih obveza Udruge i financijsko-materijalnog poslovanja planiranog u 2024. godini.
19.02.2024
Dana 16. veljače 2024. godine, u prostorijama resornog Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, održana je 124. sjednica Skupštine Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum, ujedino prva sjednica od dolaska nove ravnateljice u Udrugu.
Cilj sjednice je bio, nakon revidiranja rada Udruge u prethodnom razdoblju, usvojiti Plan rada i Financijski plan za rad Udruge u 2024. godini kao i raspraviti sve aktualne teme vezane za brodarstvo i rad Udruge općenito.
Slijedom navedenog, plan Udruge je u narednom razdoblju osuvremeniti neke interne procese rada, digitalizirati rad Udruge te uvesti paperless poslovanje, a osim navedenog, raditi na jačanju međunarodnog identiteta Udruge i njenoj suradnji s drugim srodnim udruženjima, prije svega kroz osnaživanje položaja Mare Nostruma u Udruženju brodovlasnika Europske zajednice (ECSA).
Mare Nostrum danas broji 10 članica, među kojima se nalaze najveća brodarska društva iz Republike Hrvatske, a koja zapošljavaju preko 3000 pomoraca. U izazovnim geopolitičkim prilikama u kojima se svijet danas nalazi, kao i u uvjetima zelene i digitalne tranzicije sveopćeg EU gospodarstva, glavni cilj Udruge jest stvaranje gospodarskih i socijalnih uvjeta za razvoj sigurnog, konkurentnog, kvalitetnog i održivog brodarstva kroz zalaganje za konkurentne uvjeta zapošljavanja, sigurnost života i rada na brodu, povoljne uvjete financiranja zelene tranzicije i poslovanja općenito.
Slijedom navedenog, na sjednici Udruge, između ostalog, raspravljena su i pitanja vezana za:
- EU Emission Trading System (EU ETS) – aktualnosti
- situacija u Crvenom moru – napadi Huta
- odvoz komunalnog otpada (kruti i tekući) s brodova u hrvatskim morskim lukama – usporedba hrvatskih i talijanskih tarifa
- suradnja s Hrvatskom udrugom poslodavaca i Hrvatskom gospodarskom komorom
- porez po tonaži
- Pravilnik o uvjetima i načinu održavanja straže, te obavljanju drugih poslova na brodu kojima se osigurava sigurna plovidba i zaštita mora od onečišćenja
- Zakon o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu – novi zakon i podzakonski akti.
Na sjednici je sudjelovala i gđa Paula Vidović, ravnateljica Agencije za obalni linijski pomorski promet te predstavnici resornog Ministarstva mora, prometa i infrastrukture - gđa Marijana Iviček, načelnica Sektora za pomorsko gospodarstvo i predsjednica Upravnog vijeća Agencije za obalni linijski pomorski promet, gđa Jana Borić, voditeljica Službe za zakonodavstvo i g. Tomislav Budić, viši stručni savjetnik za pitanja obnovljivih i niskougljičnih goriva u pomorskom prometu iz Uprave pomorstva, a koji je prisutnima održao i prezentaciju na temu Uredbe (EU) 2023/1805 (Fuel EUMaritime) za koju je RH u obvezi osigurati pretpostavke za njenu izravnu provedbu u koju svrhu će predmetno Ministarstvo osnovati i radnu skupinu u kojoj je planirano i sudjelovanje predstavnika Mare Nostruma.
09.02.2024
Dana 8. veljače 2024. godine, predstavnici članica naše Udruge kao i ravnateljica Udruge, gđa Ivona Anić Miklec, sudjelovali su na još jednoj u nizu korisnih radionica u organizaciji Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja na temu uvođenja pomorskog prometa u sustav trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Unije (EU ETS) kao i obveze praćenja i izvješćivanja o emisijama iz pomorskog prometa koje predstoje temeljem Uredbe (EU) 2023/957.
Na radionici su u interaktivnom obliku, brodarima predstavljene sve obveze i propisani rokovi njihova ispunjenja kako bi ih se upoznalo sa svim novim obvezama kojima je krajnji cilj dekarbonizacija pomorskog sektora. Hvala Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja na organizaciji ove uspješne radionice!
02.01.2024
Dana 1. siječnja 2024. godine, gospođa Ivona Anić Miklec, preuzela je dužnost ravnateljice Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum. Gospođa Anić Miklec je magistra prava s radnim iskustvom u privatnom i državnom sektoru, od čega je posljednjih godina radila kao voditeljica odjela u Upravi pomorstva resornog Ministarstva mora, prometa i infrastrukture u kojem je periodu obnašala i dužnost predsjednice Upravnog vijeća Agencije za obalni linijski pomorski promet. U tom smislu, kroz raniju višegodišnju suradnju s hrvatskih brodarima, upoznata je s izazovima sektora brodarstva kao i s važnošću koju ovaj sektor, kao i cjelokupno pomorsko gospodarstvo, imaju za hrvatsko i europsko gospodarstvo u cjelini.
Udruga će pod vodstvom ravnateljice nastaviti biti odgovornim socijalnim partnerom u kolektivnim pregovorima sa sindikatima te će promicati interese hrvatskih brodara pred svim nadležnim tijelima državne uprave i lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i pred nadležnim tijelima na međunarodnoj i EU razini. Udruga će u narednom periodu snažno podržavati svoje članice u digitalnoj i zelenoj tranziciji njihova poslovanja na putu ka održivom brodarstvu. Kao forum najznačajnijih brodara u Republici Hrvatskoj, Udruga će poticati rasprave kojima je cilj osnaživanje konkurentnosti hrvatskih brodara i podizanje svijesti o svim važnim i aktualnim pitanjima od interesa članica. U tom smislu, Udruga će raditi na jačanju svog identiteta i suradnje sa srodnim udruženjima kao i osnaživanjem položaja Mare Nostruma pod okriljem njegove europske obitelji – Udruženja brodovlasnika Europske zajednice (ECSA).